Rodinný dům v Bílově

Rodinný dům v Bílově

Rodinný dům v Bílově

Lokalita: Bílov
Funkce: Bydlení
Klient: Soukromý investor
Status: Studie (2022), DUR + DSP (2023)
Autor:
Ing. arch. Jakub Bachman
Ing. arch. Jiří Philippe Janda

Zadáním bylo navrhnout rodinný dům pro mladý manželský pár. Dům který bude respektovat přísnou územní studií, resp. její prostorovou regulaci. Přízemní domek, který bude obsahovat všechno potřebné zázemí pro rodinu, parkování pro auto a dílnu pro kutila.

Navržený rodinný dům je situován na západní straně pozemku, což umožňuje oddělit klidnou východní zahradu od místní komunikace na západě. Tvar domu byl částečně určen prostorovou regulací, ale vychází také z charakteru místa. Přízemní stavba na obdélníkovém půdorysu zabírá celou šířku zastavitelné plochy pozemku a odděluje tak klidovou soukromou část domu od veřejného prostoru. Dům je zastřešen pultovou střechou, která se svažuje k severu a kopíruje tak svažující se terén. Fasáda domu je pokryta hrubozrnnou omítkou v odstínech světlé šedé až světle okrové barvy, což umožňuje, aby dům přirozeně zapadal do svého okolí. Výplně otvorů jsou zhotoveny z jemného dřeva a podporují přirozený charakter přízemního domu. Prvky oplechování a střechy jsou v odstínech světlé šedé barvy a navazují na barevnost fasády.

Vstup na pozemek i do domu je také zajištěn ze západní strany. Vnitřní dispozice je řešena tak, aby klidová část domu, tvořená pokoji a ložnicemi, byla orientovaná na východ a umožňovala tak pohledy do zahrady a sluneční paprsky vycházející na východě. Tato orientace také pomáhá předcházet přehřívání v horkých letních dnech. Hlavní obytná místnost se nachází na jihu a je otevřena do tří světových stran. Velké posuvné okno na východ směrem do zahrady, velké sedací okno v jídelně směrem na jih a prosklené dveře a okno na západ směrem do předzahrádky. Technické zázemí domu, včetně krytého garážového stání, je umístěno na severozápadě u vstupu do domu.